Czym leczyć alergię?

Wszechobecne alergeny potrafią zatruć życie o każdej porze roku. Jednak wszystkim chyba alergikom znane są pyłki niektórych roślin. Pomocne dla osób uczulonych na konkretne rośliny, są kalendarze ich pylenia.

Co powoduje uczulenie?

Może to być dowolna substancja, która będzie mieć kontakt z naszym organizmem i zostanie rozpoznana jako patogen. Obrona organizmu będzie polegała na pewnych reakcjach, które będą męczące i denerwujące.

Objawy uczulenia mogą przyjąć postać kataru, kaszlu, świądu, wysypki oraz obrzęku. W takim wypadku konieczna jest jak najszybsza reakcja, polegająca na łagodzeniu tychże objawów.

Poza roślinami w okresie pylenia, uczulać mogą roztocza, zwierzęta i substancje chemiczne. Jedną z nich jest formaldehyd, który może się ulatniać w postaci bezwonnego gazu z przedmiotów, które posiadamy w domu. Te przedmioty to płyty okleinowe, dywaniki, meble czy też instalacje.

Również nowe kosmetyki są częstym powodem wystąpienia objawów alergii. Czasem wystarczy nasz kontakt z drugą osobą, która właśnie użyła nowy kosmetyk. U osoby tej kosmetyk nie wywołał alergii, ale u nas niestety tak.

Postępowanie w przypadku wystąpienia objawów uczulenia

Przy nienasilonych objawach, można sobie poradzić w domu, bez konieczności interwencji lekarza. Ma to miejsce, gdy objawy obejmują zmiany skórne i jest to wysypka oraz świąd.

Pierwszy krok to wyeliminowanie czynnika wywołującego alergię. Jeśli był to kosmetyk, to należy jak najszybciej przemyć skórę wodą a następnie przyjąć odpowiednie leki.

Przy alergii skórnej będzie to maść na uczulenie, która powinna znajdować się w każdej apteczce domowej. Ponadto wskazane będzie użycie wapna rozpuszczalnego dla alergików, a w poważniejszych dolegliwościach przydadzą się tabletki z cetyryzyną.

Wszystkie wymienione medykamenty można zakupić w aptece bez recepty. Wskazane jest, aby mieć na uwadze, że alergia może wystąpić nagle, w każdym czasie i zaopatrzyć apteczkę w te podstawowe środki.

W przypadku wystąpienia nasilonych objawów, należy się niezwłocznie skontaktować z pomocą medyczną.