Pospolita roślina – bo tak trzeba określić dzirawieć, to zioło – które warto stosować w wielu sytuacjach. Ogromnym plusem tej rośliny, jest powszechne występowanie. Rośnie na wielu łąkach, nieużytkach, rowach czy skrajach lasów. Można je także znaleźć w samych lasach, w miejscach, gdzie drzew jest mniej. W jakim celu warto je stosować? Wiele jest odpowiedzi
Do użytku wewnętrznego lub zewnętrznego
Dziurawiec zwyczajny to zioło, które po wysuszeniu można stosować zarówno do użytku wewnętrznego jak i zewnętrznego. W pierwszym przypadku, zażywa się je z reguły w postaci herbatek i naparów. Można także sporządzać wywary i mieszać je z alkoholem.
Użytek wewnętrzny
Dziurawiec zwyczajny z lekinatury.pl wykazuje działanie rozkurczające, a także przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i pobudzające układ trawienny.. Świetnie sprawdza się przy zatruciach pokarmowych i innych problemach żołądkowych, w tym problemach ze zgagą. Jego gorzki smak może trochę zniechęcać, warto jednak się przełamać, bowiem korzyści z picia tego zioła jest bardzo dużo. Oprócz pozytywnego wpływu na układ trawienny, dziurawiec zwyczajny pomocny jest również w schorzeniach wątroby i w przypadku kłopotów z drogami żółciowymi. Nie każdy wie, że dziurawiec bardzo korzystnie oddziałuje na układ nerwowy. Stosowany jest w leczeniu lekkich depresji, z powodzeniem więc picie herbatek z tego zioła można polecić tym, którzy mają zły nastrój. Oczywiście jednorazowe wypicie herbatki z tego ziela nie pomoże za bardzo. Wskazane jest w takich sytuacjach regularne picie dziurawca przez co najmniej dwa tygodnie. Aby efekt terapeutyczny był widoczny, warto jednorazowo przyjmować więcej niż dwa gramy tego ziela.
Użytek zewnętrzny
Składniki zawarte w zielu dziurawca zwyczajnego, wykazują także działanie ściągające. Jak już wiadomo, również przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Idealnie więc ta roślina sprawdza się w leczeniu ran i problemów skórnych. Miejsca zmienione chorobowo warto regularnie przemywać ostudzonym naparem z dziurawca. Gojenie ran czy owrzodzeń będzie przebiegało dużo szybciej i łatwiej.
Warto wspomnieć
Tak jak każde zioło i dziurawiec może powodować działania niepożądane. Wśród nich można wymienić choćby bóle głowy czy też osłabienie, a także wzmożone pocenie się. Bardzo ważne jest także unikanie światła słonecznego przy bardzo częstym stosowaniu herbatek z dziurawca czy tez używana go do użytku zewnętrznego. Składniki tej rośliny wykazują działanie fototoksyczne. W połączeniu ze światłem słonecznym, mogą przyspieszyć poparzenia słoneczne skóry. Przy częstym stosowaniu dziurawca, trzeba więc unikać silnego światła słonecznego, a jeśli nie ma takiej możliwości, stosować bardzo dobre kremy przeciwsłoneczne.