Hrabia Grey na ratunek

Wyjątkowy w swoim rodzaju zapach, podobno jeden z najbardziej charakterystycznych na świecie, to szczególny aromat, jakim szczyci się herbata Earl Grey. Dosłownie Hrabia Grey. Otrzymuje się go poprzez dodanie do czarnej herbaty oleju z bergamoty. Bergamota to jeden z rodzajów pomarańczy. Stąd w tej wyjątkowej herbacie cytrusowy, delikatny posmak, który doskonale kontrastuje z subtelną goryczką czarnych liści.

Herbata Earl Grey swoją nazwę zawdzięcza Hrabiemu Charlesowi Greyowi, którego sługa miał uratować albo syna mandaryna chińskiego, albo syna hinduskiego radży. Wersje legendy są dwie, stąd rozbieżności. Jednak hinduski radża ma przewagę w postaci faktów, że Chińczycy zdecydowanie bardziej cenili wtedy herbatę zieloną, a Charles Grey nigdy nie postawił nawet palca na chińskiej ziemi.

Jednak mieszanka powstała, a jej szerokie właściwości prozdrowotne są znane (i lubiane) na całym świecie. Zawiera między innymi potas, utrzymujący wodę w komórkach i flawonoidy, które korzystnie wpływają na ciśnienie krwi. Olejek z bergamoty posiada właściwości uspokajające, chroniące odporność i poprawiające samopoczucie. W herbacie Earl Grey są również przeciwutleniacze, działające antyrakowo i oczyszczająco. Najlepiej jest więc pić ją codziennie, na zdrowie.

Co ciekawe, istnieje również Lady Grey, z dodatkiem cytryny.

Dodaj komentarz