Kiedy warto sięgnąć po leki na uspokojenie?

Stresujące sytuacje mogą mieć miejsce zarówno w domu, jak i w miejscu pracy. Nadmierne zdenerwowanie negatywnie odbija się na zdrowiu zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Choć brak umiejętności radzenia sobie ze stresem wymaga odpowiedniego leczenia, doraźnie można wspomagać się preparatami dostępnymi bez recepty. Kiedy warto po nie sięgnąć?

Jak działają tabletki uspokajające?

Leki uspokajające bez recepty zwykle oparte są na wyciągach ziołowych. Mają one za zadanie zniwelować stres i pomóc się wyciszyć. Tabletki na uspokojenie działają w przypadku napięć emocjonalnych o niskim bądź średnim nasileniu. Można je stosować doraźnie, na przykład w czasie zwiększonej ekspozycji na stres. Leki na uspokojenie uchodzą za bezpieczne, jednak ze względu na to, że są one oparte na wyciągach roślinnych, nie mogą ich stosować osoby, u których stwierdzono uczulenie na jakikolwiek składnik. Obecnie jednak tabletki uspokajające mają różny skład, dzięki czemu można znaleźć dla siebie odpowiedni i bezpieczny preparat. Leki uspokajające należy przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta – choć większość tabletek można zażywać o każdej porze, niektóre z nich mogą powodować na przykład senność, przez co bezpośrednio po zażyciu nie należy prowadzić samochodu.

Gdzie kupić tabletki na uspokojenie?

Leki na uspokojenie bez recepty bądź – jak często się je nazywa – tabletki na stres można kupić przede wszystkim w aptekach stacjonarnych oraz internetowych. Co prawda tabletki na uspokojenie bez recepty często dostępne są też w sklepach spożywczych czy marketach, jednak kupując je aptece, pacjent ma pewność, że były przechowywane w odpowiednich warunkach, zatem nie utraciły swoich cennych właściwości. Co istotne, tabletki na uspokojenie można kupić bez okazywania recepty lekarskiej, jednak w niektórych przypadkach dobrze jest się skonsultować z lekarzem przed ich zażyciem. Dotyczy to zwłaszcza osób chorujących przewlekle i przyjmujących inne leki, które mogą wchodzić w interakcję z preparatami ziołowymi.