lek na alergie

Leki na alergię bez recepty. Czy rzeczywiście działają?

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się sezon na alergie. Jednak tak naprawdę objawy alergii potrafią uprzykrzyć życie o każdej porze roku. Katar, kichanie, łzawienie oczu czy skórne wysypki utrudniają codzienne funkcjonowanie dzieciom i dorosłym. Kiedy więc się pojawiają,  warto sięgnąć po leki przeciwalergiczne bez recepty. Które z nich są najbardziej efektywne? I czy tabletki na alergię bez recepty są równie skuteczne co te przepisane przez lekarza?

Leki na alergię – jak działają?

Leki na uczulenie to inaczej leki przeciwhistaminowe. W aptekach znajdziemy je w postaci syropów, aerozoli do nosa i oczywiście tabletek. Substancjami czynnymi tych preparatów są przede wszystkim cetyryzyna, dimenhydrynat, desloratadyna oraz lewocetyryzyna. Wszystkie one powodują, że komórki naszego ciała przestają reagować na wytwarzaną w dużych ilościach w kontakcie z alergenem histaminę. Leki na alergię blokują tym samym wystąpienie charakterystycznych dla alergii objawów takich jak świąd, pieczenie, zaczerwienienie, czy też obrzęk śluzówek. Czy jednak istnieje jeden najsilniejszy lek na alergię?

Jak dobrać odpowiedni lek na alergię?

Najsilniejszy lek na alergię bez recepty to taki preparat, który jest łatwo dostępny, do tego pozwala pozbyć się uciążliwych objawów na długi czas, a przy tym nie działa usypiająco i nie wpływa negatywnie na naszą koncentrację. Jednak tabletki na alergię powinno dobierać się indywidualnie. Ogrom substancji czynnych zawartych w tych preparatach sprawia, że każdy znajdzie wśród nich taki lek przeciwalergiczny, który poradzi sobie z nawet najsilniejszą alergią. Jednak znalezienie go może wymagać nieco czasu. Nie każdy lek na alergię będzie też działał w ten sam sposób na różne osoby.

Czy leki na alergię bez recepty są skuteczne?

Wiele osób zastanawia się, czy leki przeciwalergiczne przepisywane im przez lekarzy są tym samym, co dostępne w aptekach leki bez recepty. W wielu przypadkach rzeczywiście różnią się one jedynie ilością zawartych w opakowaniach tabletek, mechanizm ich działania pozostaje jednak ten sam. Dlatego też lek na alergię bez recepty będzie tak samo dobrze radził sobie z ujarzmieniem nieprzyjemnych objawów co ten zakupiony na receptę. W razie konieczności dłuższego stosowania zawsze warto jednak skontaktować się z lekarzem. Pomoże on  też dobrać właściwą dawkę i rodzaj substancji czynnej, co jest szczególnie istotne w przypadku najmłodszych alergików.