Nawłoć jest popularną rośliną rosnącą na pastwiskach, polach, w lasach czy nieopodal zabudowań. Roślina z charakterystycznymi, żółtymi i rozgałęzionymi liśćmi kwitnie od sierpnia do września i posiada wiele leczniczych i kosmetycznych właściwości, które są niedocenione przez współczesne koncerny farmaceutyczne i kosmetyczne. Jakie są właściwości nawłoci zwyczajnej?
Przeciwzapalne działanie nawłoci
Szerokie zastosowanie nawłoci zostało pierwotnie odkryte i wykorzystane przez zielarzy z USA. To tam poznano właściwości tej rośliny i zaczęto stosować jak środek do dezynfekcji i opatrywania ran oraz substancję przeciwzapalną. Napar z nawłoci charakteryzuje się również silnymi właściwościami ściągającymi, przeciwgośćcowymi i moczopędnymi. Regularne stosowanie naparów z nawłoci uszczelnia naczynia krwionośne oraz działa przeciwzakrzepowo.
Mocniejsze serce i lepsze trawienie
Dodatek nawłoci w herbatkach ziołowych wspomaga odprężenie organizmu i zdecydowanie wzmacnia serce. Jak wcześniej wspomniano, nawłoć uszczelnia naczynia krwionośne i hamuje krwawienia z przewodu pokarmowego, dzięki czemu usprawnia się cały system krwionośny organizmu. Co więcej, substancje zawarte w roślinie pobudzają wydzielanie soków trawiennych oraz żółci, co wpływa na leczenie zaburzeń trawienia.
Lek na trądzik
Nawłoć może być również stosowana jako lek na trądzik. Codzienne przemywanie skóry skłonnej do przetłuszczania się zmniejsza pory i oczyszcza skórę z zanieczyszczeń.