nawłoć pospolita

Nawłoć pospolita – właściwości zdrowotne i zastosowanie

Nawłoć pospolita to roślina zielna z rodziny jasnotowatych. W Polsce występuje na całym obszarze kraju, włączając w to lasy, pola, łąki i drogi. Choć w uprawie roślina ta nie jest szczególnie popularna, to warto zwrócić uwagę na jej właściwości i zastosowanie.

Właściwości nawłoci pospolitej

Nawłoć pospolita jest bogata w wiele składników odżywczych, w tym w witaminy A, B, C i K, a także w minerały takie jak wapń, potas, magnez i żelazo. Ze względu na obecność garbników, olejków eterycznych i flawonoidów, nawłoć pospolita wykazuje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, a także działa korzystnie na układ trawienia.

Zastosowanie nawłoci pospolitej

Nawłoć pospolita znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej (można o tym poczytać więcej m.in. na blogu LekiNatury.pl). Wykorzystywana jest do łagodzenia dolegliwości trawieniowych, takich jak bóle brzucha, wzdęcia czy zgaga. Napar z nawłoci pospolitej może również pomóc w przypadku stanów zapalnych gardła oraz osłabić objawy infekcji dróg moczowych.

Kolejnym zastosowaniem nawłoci pospolitej jest pielęgnacja skóry. Roślina ta działa przeciwzapalnie i łagodząco na skórę, dzięki czemu może być stosowana w przypadku trądziku, egzemy czy łuszczycy. Można z niej również zrobić wodę łagodzącą skórę, która pomoże zmniejszyć zaczerwienienia i podrażnienia.

Nawłoć pospolita to roślina, która zasługuje na większą uwagę ze względu na swoje właściwości i zastosowanie. Może pomóc w łagodzeniu dolegliwości trawieniowych, stanów zapalnych gardła, infekcji dróg moczowych oraz stanów zapalnych skóry. Warto zwrócić uwagę na tę roślinę i wykorzystać ją w medycynie naturalnej oraz w codziennej pielęgnacji skóry.