Koci pazur, czyli inaczej vilcacora, jest od dawna stosowany przez tradycyjną medycynę amazońską. Rolę surowca pełnią tu przede wszystkim kora gałęzi i korzeni oraz liście samej vilcacory. Przeprowadzono sporo badań naukowych dotyczących tej rośliny, jednak wciąż nie wszystkie jej właściwości są potwierdzone.
Właściwości lecznicze vilcacory
Vilcacora ma zróżnicowany skład chemiczny, który warunkuje jego zróżnicowane działanie. Wśród jej właściwości można wymienić szczególnie: przeciwzapalne, przeciw utleniające, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, a także wspierające funkcje układu odpornościowego. Wyciąg z kociego pazura jest dostępny pod różnymi postaciami. W sklepach zielarskich i aptekach spotkamy się z suplementami w tabletkach na bazie rośliny. Vilcacorę sprzedaje się także w postaci soku, jako proszek lub w formie wysuszonej, rozdrobnionej kory.
Dalsze badania
Badania naukowe, dotyczące działania kociego pazura wykazują, że wyciąg z rośliny może być również skuteczny w terapii zapalenia kości i stawów oraz reumatoidalnego zapalenia stawów. Istnieją opinie, że koci pazur jest pomocny w terapii szeregu innych schorzeń i dolegliwości, jednak potwierdzenie skuteczności rośliny wymaga dodatkowych badań.