Zioła lecznicze – lipa

Zioła lecznicze ponownie powracają do łask i coraz częściej są wykorzystywane w leczeniu różnych dolegliwości. Z powrotem docenia się ich prozdrowotne właściwości, szczególnie że wiele z ziół można znaleźć na pobliskiej łące czy we własnym ogródku. Warto jednak wiedzieć, które z nich warto stosować i w jaki sposób.

Zioła lecznicze — lipa

Jednym z takich ziół jest lipa, która ma właściwości lecznicze szczególnie ważne dla osób cierpiących z powodu bólu gardła i kataru. Warto sięgnąć po nią od razu, gdy tylko wystąpią pierwsze oznaki choroby lub infekcji. Swoje działanie lecznicze lipa zawdzięcza prozdrowotnym substancjom, którymi są flawonoidy, fitosterole, śluzy, garbniki oraz kwasy organiczne, sole mineralne, witamina C i PP. To dzięki nim lipa ma działanie moczopędne, działa rozkurczowo i pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Najczęściej wykorzystywana jest jako pomoc w leczeniu przeziębienia. Kwiaty lipy spotkać można latem. Charakteryzują się one pięknym zapachem. Z powodzeniem można z nich przyrządzić mód. Kwiatostan pozyskuje się z dwóch gatunków lipy: lipy drobnolistnej i lipy szerokolistnej. Zebrane w początkowej fazie kwitnienia, z dala od ulic oraz miejsc będących źródłem zanieczyszczeń powinno suszyć się w zacienionym i suchym miejscu. Dzięki takiemu zabiegowi napary lipowe stosuje się w łagodzeniu kaszlu, bólu gardła, chrypce oraz jako środek pomocniczy w obniżeniu gorączki, oraz w leczeniu grypy, anginy, zapaleniu gardła, zapaleniu oskrzeli oraz przy przeziębieniu.

Herbata przygotowana z kwiatów lipy ma właściwości nie tylko napotne, ale również moczopędne, dlatego podczas włączania jej do leczenia należy pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów.

Lipa jako pomoc w stresie

Napar z lipy może służyć również jako łagodny środek uspokajający w sytuacjach nadmiernej pobudliwości nerwowej oraz stanach napięcia nerwowego. Jest polecana szczególnie dla osób starszych oraz młodzieży. Napar z lipy można dodać także do kąpieli, co zadziała uspokajająco i pomoże w zasypianiu.

Lipa na problemy z trawieniem

Lipa zmniejsza napięcie mięśni gładkich oraz pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Dodatkowo napar z kwiatów lipy pobudza przepływ żółci do dwunastnicy. Z tego powodu zastosowanie jej łagodzi zaburzenia trawienne oraz metaboliczne.

Zastosowanie zewnętrzne lipy

Medycyna naturalna i zioła lecznicze (https://www.lekinatury.pl/pl/encyklopedia-ziol/polskie-ziola-lecznicze.html) poleca zastosowanie naparu z lipy zewnętrznie w celu obmywań, okładów, kąpieli, płukanek, irygacji oraz do pielęgnacji cery. Lipa świetnie regeneruje skórę i pomaga ją uelastycznić, dodatkowo usuwa piegi. Jest także niezwykle pomocna w stanach zapalnych skóry, podrażnieniach i świądzie.